Od reformacije do digitalne transformacije: Slovenščina v času umetne inteligence
proslava ob dnevu reformacije
Letošnja osrednja občinska proslava ob dnevu reformacije bo posvečena raziskovanju tem na stičišču med humanistiko in tehnologijo. Avtor koncepta in režiser je Nik Škrlec, slavnostna govornica pa dr. Nina Beguš.
Ali lahko pogum in inovativnost slovenskih jezikoslovcev preteklosti danes navdihujeta nov val raziskovanja jezika in kulture v povezavi s sodobno tehnologijo?
Po obdobju reformacije smo se spet znašli v času, ko smo soočeni z zanimivimi in novimi jezikovnimi vprašanji ter s sunkovitimi valovi razvoja, ki močno vplivajo na našo kulturo.
Kakšna je prihodnost slovenskega jezika, če se preplete z digitalnimi tehnologijami? Kako bo umetna inteligenca govorila slovensko?
Slavnostna govornica dr. Nina Beguš
Dr. Nina Beguš, slovenska raziskovalka na kalifornijski univerzi Berkeley, se s svojimi raziskavami na presečišču humanistike in umetne inteligence osredotoča na kulturno domišljijo, družbeno pristranskost ter ustvarjalnost. Vodi raziskovalno skupino Artificial Humanities Group, kjer preučujejo, kako lahko študij fikcije in humanistike prispeva k razvoju novih tehnologij.
Njen prihajajoči prvenec, Artificial Humanities: A Fictional Perspective on Language in AI (Univerza v Michiganu, 2025), predstavlja raziskovalni program, ki raziskuje zgodovino in prihodnost tehnologij, ki temeljijo na umetni inteligenci – od chatbotov in virtualnih asistentov do socialnih robotov in nevrotehnologije. V delu analizira vpliv kanoničnih in manj znanih znanstvenofantastičnih besedil in filmov na sodobni tehnološki razvoj.
O ustvarjalcih proslave
Nik Škrlec je ustvarjalec, ki se vedno znajde na presečišču znanosti in umetnosti. V svojih avtorskih projektih povezuje teme, ki se običajno ne znajdejo skupaj in iz njih sestavlja nove in zanimive celote. Pogosto nastopa na različnih proslavah, tokrat pa je prvič tudi avtor koncepta in režiser.
Inan Sven du Swami je ustvarjalec, ki v svoji umetnosti združuje cirkuške tehnike, gledališko pripovedovanje ter digitalno animacijo. Njegovo ustvarjalno pot zaznamuje tudi študij psihoanalize, ki ga vpleta v svoje performanse in projekte, da bi odprl dialog o ključnih družbenih temah, kot so okoljevarstvo, socialna pravičnost in identiteta.
Mojca Špik je vsestranska ustvarjalka, ki združuje partnersko akrobatiko, fizično gledališče in grafično oblikovanje. Njena ustvarjalna pot se je začela z dolgoletnimi izkušnjami v plesu, nadaljevala pa se je s študijem cirkuških umetnosti. Mojca je znana po svoji želji po preseganju fizičnih meja ter raziskovanju novih gledaliških in umetniških področij.