Duo Luka Juhart – Uroš Rojko
koncert iz cikla ARSonica 2025
Luka Juhart je eden naših najbolj priznanih izvajalcev sodobne klasične glasbe, profesor in iniciator številnih izvedb novih skladb ter novih pristopov v polju sodobne klasične glasbe, v katerih združuje različne scene.
Uroš Rojko je bil najprej klarinetist, nato se je preusmeril v skladanje, zdaj pa že dalj časa ponovno nastopa tudi kot klarinetist, interpret svojih in redkeje drugih del.
Oba sta vešča improvizacije, glasbene dejavnosti, ki glasbenika, izšolanega za popolno izvrševanje in zapisovanje glasbe, postavi pred novo vrsto tveganja. V improvizaciji je namreč glasbenik odvisen od ključne, a tolikokrat zapostavljene glasbene veščine – poslušanja. V srečanju skladatelja, ki tudi aktivno muzicira, in instrumentalista, ki glasbo tudi zapisuje, je neki višek nad seštevkom obojega, presežek v glasbenem smislu.
Koncertni cikel ARSonica 2025 sofinancira Ministrstvo za kulturo RS.
Program koncerta:
Luka Juhart
RanDom (2023)
Uroš Rojko - Luka Juhart
Bridging (2024)
Uroš Rojko
Odtekanje časa II (2021)
-odmor-
Uroš Rojko
Monolog padlega angela (2006)
Luka Juhart
Unleashed (2015)
Uroš Rojko
Quasi neoliberamente (2016)
Uroš Rojko – klarinet,
Luka Juhart – harmonika
Biografiji glasbenikov
Uroš Rojko,
rojen 1954 v Ljubljani; Po študiju klarineta in nato kompozicije (1977- 81 pri Urošu Kreku) na Akademiji za glasbo v Ljubljani je svoje skladateljsko izpopolnjevanje nadaljeval na visokih šolah za glasbo v Freiburgu (1983 - 86 pri Klausu Huberju) in Hamburgu (1986 - 89, pri Györgyu Ligetiju). Je prejemnik DAAD štipendije (1985 – 1987) in številnih mednarodnih nagrad. Med njimi so Nagrada Albana Berga 1985 na Dunaju, Premio Europa 1985 v Rimu, Gaudeamus nagrada Amsterdam 1986, Musikprotokol Graz 1987, “Wiener Internationaler Kompositionspreis 1991”, kjer so prvonagrajeno skladbo Inner Voices na festivalu Wien Modern izvedli Dunajski simfoniki pod taktirko Claudia Abbada. Doma je, poleg študentske Prešernove nagrade (1980) in Zlate ptice (1981) prejel nagrado Prešernovega sklada (1988), Župančičevo nagrado (2012) in Kozinovo nagrado 2018. Bil je štipendist slovenskih umetniških rezidenc v Londonu (2012) in New Yorku (2014), njegova dela izvajajo po Evropi, Ameriki, Kanadi, Avstraliji, Japonski in na Kitajskem.
Rojko živi in deluje med Berlinom, Dunajem in Ljubljano. Od oktobra 2023 je upokojeni profesor za kompozicijo in glasbeno teorijo na ljubljanski Akademiji za glasbo, od leta 2021 je redni član SAZU. Kot klarinetist se posveča zlasti izvajanju sodobne glasbe, največkrat v duu z akordeonistom Luko Juhartom.
Luka Juhart se že vrsto let neutrudno posveča sodelovanju s sodobnimi skladatelji, pri njih naroča nova dela, skupaj z njimi vstopa v ustvarjalne dialoge in tako je do danes sam ali v različnih zasedbah pripravil vsaj 70 krstnih izvedb novih del. Redno sodeluje z Urošem Rojkom in Vinkom Globokarjem. Izvaja tudi baročno glasbo, med drugimi s Camerato Zürich, T. in P. Demengo in V. Jacobsenom.
Zanimivo raznolike in raznorodne so ustanove in prostori, v katerih Luka Juhart posreduje svoje delo in delo sodobnih skladateljev. Igral je že v elitnih dvoranah, kot so Allice Tully Hall v New Yorku, koncertna dvorana luzernskega KKL, Royal Albert Hall v Londonu, Elbphilharmonie v Hamburgu, Philharmonie v Parizu, Concertgebouw v Amsterdamu, Musikverein na Dunaju in Tonhale v Zürichu. Pa vendar je eden tistih vseštevilčnejših inštrumentalistov, ki glasbene estetike in tradicionalne podlage svoje igre ne vežejo le na tradicionalna okolja in prostore glasbene umetnosti. Redno sodeluje z Zavodom Sploh, ki se osredinja predvsem na svobodno improvizirano glasbo in na okolja, ki so bliže glasbenemu »undergroundu«.
Njegovi posnetki so izdani pri založbah NEOS, ECM, ORF, L’innomable, Zavodu Sploh in drugih. Sodeloval je pri izvedbah več glasbeno-performativnih del ter nastopil na uglednih festivalih kot so londonski BBC Proms, Festival Luzern, glasbeni dnevi Donaueschingen, Klangspuren Schwaz, Varšavska jesen, Transit Leuvn, November Music s’Hertogenbosch, festivalu Aldeburg, Bienalu v Zagrebu in Benetkah ter v okviru Združenja za komorno glasbo v Lincolnovem centru v New Yorku. Igral je s številnimi orkestri, med drugim z Orkestrom leipziškega Gewandhausa, Slovensko filharmonijo, Simfoničnim orkestrom BBC s Škotske, Dunajskima radijskim simfoničnim orkestrom ORF in Tonkuenstler orkestorm, z Münchenskim komornim orkestrom, Nemško radijsko filharmonijo ter ansambli Contrechamps, SWR Experimental, Windkraft in drugimi.
Luka Juhart je tudi avtor glasbe in član Društva slovenskih skladateljev. Na skladateljski tribuni Rostrum 2018 se je njegova skladba Unleashed uvrstila med priporočena dela. Poleg poustvarjalnega in ustvarjalnega dela se posveča tudi kuriranju različnih koncertnih ciklov. Leta 2008 je prejel Zlato ptico za glasbo, leta 2020 pa nagrado Prešernovega sklada. Predava na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer vodi katedro in Studio za sodobno glasbo. Za svoje delo na Akademiji za glasbo je Luka Juhart leta 2015 prejel Svečano listino za izjemne pedagoške in raziskovalne dosežke Univerze v Ljubljani, leta 2024 pa Zalto plaketo Univerze v Ljubljani za izjemne zasluge pri razvijanju znanstvenega, pedagoškega in umetniškega ustvarjanja in za krepitev njenega ugleda.