Spletna grajska pustolovščina: Na sledi za izgubljenim receptom z Nikom Škrlecem
Spletni dogodek
Nik je med samoizolacijo pogledal preveč filmov o Indiani Jones in si je tudi sam zaželel podobne pustolovščine. Odločil se je, da bo poiskal recept, po katerem so menihi trapisti izdelovali odlične čokoladne dobrote.
Otroci, mladostniki in družine, pridružite se mu v Spletni grajski pustolovščini: Na sledi za izgubljenim receptom in mu pomagajte najti recept. Vam bo uspelo?
Grajske pustolovščine se lahko udeležite TUKAJ.
Spletni dogodek poteka v okviru akcije Naprej v preteklost.
Nik Škrlec je dramski igralec, televizijski voditelj in spletni ustvarjalec. V prostem času je tudi državni prvak v pomnjenju, rekorder v recitiranju decimalk števila π in (še neuradni) rekorder v sestavljanju rubikovih kock pod vodo z enim vdihom. Skupna imenovalca vseh njegovih podvigov sta ustvarjalnost in domišljija.
Reformatorji v stripu - V ŽIVO
Posnetek spletnega dogodka
Posnetek dogodka si lahko ogledate TUKAJ.
Avtor Boštjan Gorenc - Pižama, ilustrator Jaka Vukotič, strokovni sodelavec in avtor spremne študije dr. Kozma Ahačič ter moderator Žiga Kump skozi nov strip predstavijo čas izida prvih slovenskih knjig in rojstva slovenskega knjižnega jezika. Zakaj je čas prevajanja Dalmatinove Biblije ter prve slovenske slovnice Adama Bohoriča tako poseben in nas je kot Slovence za vedno zaznamoval?
Dogodek je nastal v koprodukciji Kulturnega doma Krško in zavoda Škrateljc ter v okviru obeležitve 500. letnice rojstva Adama Bohoriča.
Strip izpod nabrušenega peresa Boštjana Gorenca Pižame in z iskrivimi ilustracijami Jake Vukotiča, oboje podkrepljeno z znanstveno in akademsko roko dr. Kozma Ahačiča, vas bo navdušil in vam predstavil osebnosti slovenske reformacije!
Naročila sprejemamo na info@kd-krsko.si
MIKK(s)TRIP: Reformatorji v stripu - V ŽIVO
V petek, 11. decembra ob 18. uri vabljeni na spletni dogodek Reformatorji v stripu - v živo!, ki bo potekal v sklopu 4. Festivala stripovske umetnosti MIKK(s)TRIP
Avtor Boštjan Gorenc - Pižama, ilustrator Jaka Vukotič, strokovni sodelavec in avtor spremne študije dr. Kozma Ahačič skozi nov strip predstavijo čas izida prvih slovenskih knjig in rojstva slovenskega knjižnega jezika.
Strip izpod nabrušenega peresa Boštjana Gorenca Pižame in z iskrivimi ilustracijami Jake Vukotiča, oboje podkrepljeno z znanstveno in akademsko roko dr. Kozma Ahačiča, vas bo navdušil in vam predstavil osebnosti slovenske reformacije!
Dogodek lahko spremljate TUKAJ.
Ta veseli dan kulture 2020
Dan odprtih vrat slovenske kulture
3. decembra kulturne ustanove po Sloveniji na široko odpiramo svoja vrata in obiskovalce vabimo na najrazličnejše brezplačne dogodke. Letos, že enaindvajsetič zapored, jih odpiramo le simbolično.
Vseslovenski akciji se že vrsto let pridružujemo tudi v Kulturnem domu Krško. Ker ob letošnjem Ta veselem dnevu kulture obiskovalcev žal ne moremo povabiti na dogodke in v naše razstavne prostore, smo tokrat pripravili spletno različico praznovanja. Na spodnjih povezavah si lahko ogledate spletne predstavitve letošnjega programa. Vabljeni k ogledu in branju.
Grad Rajhenburg
Ta veseli dan kulture
Vladimir Leben, Iz rok v usta, video predstavitev razstave, Nina Sotelšek
Dostopno na FB in spletni strani Gradu Rajhenburg.
Mestni muzej Krško
Ta veseli dan kulture, Špela Sečnik in Nina Sotelšek
Predstavljamo muzejske predmete, serija spletnih predstavitev gradiva in predmetov, ki jih hranimo v zbirkah Mestnega muzeja Krško, Špela Sečnik in Nina Sotelšek
Dostopno na FB in spletni strani Mestnega muzeja Krško.
Prvi krški borci: Rado Kaplan, dopolnitev razstave, spletna predstavitev, dr. Helena Rožman
Dostopno na FB in spletni strani Mestnega muzeja Krško.
Galerija Krško
Galerija Krško – pet dekad in pol, serija spletnih predstavitev preteklih razstav, preko gradiva, ki ga hranimo v muzejski dokumentaciji, Nina Sotelšek
Dostopno na FB in spletni strani Galerije Krško.
Animateka
Mednarodni festival animiranega filma
Animateka bo med 30/11 in 09/12 zopet osvetlila platna. In to vaša domača platna, v svojem novem ONLINE formatu.
Program bo zopet prinesel en kup odlične animacije, 3 tekmovalne programe, tematske programe, posebne izbore, pa tudi pogovore, masterclasse in diskusije v sklopu industrijske platforme #AnimatekaPRO 2020, delavnice, 3 razstave in bogat spremljevalni program.
Več kot 250 animiranih filmov, od tega kar 7 celovečercev, vas bo pričakalo na #animateka2020 festivalski platformi. Zagotovi si svojo EARLYBIRD vstopnico po znižani ceni do 29/11.
FILMSKI PROGRAM: https://bit.ly/3f1SvVx
⚙️ AnimatekaPRO: https://bit.ly/3pWxNLV
URNIK: https://bit.ly/3fiJgQO
NAKUP VSTOPNIC IN PAKETOV: https://tickets.animateka.si/passes/buy
Filmi bodo na voljo ves čas festivala, ko se enkrat z vstopnico odklene program imate na voljo 4 ure, da si program pogledate, nato se zopet zaklene.
Barčica za punčke
Gledališče na spletu
Spletni program Kulturnega doma Krško
Projekt Drama od doma SNG Drama Ljubljana
15. novembra ob 20.00 na YouTube kanalu M soseska.
Avtor: MIlena Marković
Naslov v izvirniku: Brod za lutke
Režiser: Aleksandar Popovski / Dramaturginja: Darja Dominkuš / Igrajo: Barbara Cerar, Iva Babić, Katja Levstik, Igor Samobor, Matevž Müller, Klemen Slakonja, Tina Vrbnjak, Valter Dragan / Produkcija: SNG Drama Ljubljana
Alica, Sneguljčica, Zlatolaska, Palčica, Princeska … vse smo se kdaj identificirale s temi podobami (in fantje so tudi imeli svoje). Najmočneje in najlepše se to dogaja v otroštvu. A tudi pozneje včasih vstopajo v naš predstavni svet, kot naivno idealni modeli ali kot obremenjujoči vzorci, kot lepe in hkrati okamnele ikone ali kot zakladnica motivov, ki se ponujajo vedno novim verzijam, da bi obogatile naše doživljanje drugih in sveta. Vendar ni vselej lepo, včasih ob teh podobah prav zelo boli.
V igri Milene Marković figure iz pravljic nikoli niso ikone niti idealni modeli. So eden izmed načinov, samo eden izmed različnih načinov, kako ugledati in ubesediti (pa potem uprizoriti) kompleksno in v različne konce razvejano zgodbo nekega življenja. Kolikor je temu sploh mogoče reči zgodba: vse je v gibanju in spreminjanju, v potovanju skoz različne plasti zavesti in resničnosti, vse prepredeno z raznovrstnimi asociacijami, z različnimi sidrišči in pobegi ven, imaginativnimi in tudi konkretno stvarnimi. Vse je fragmentarno in izmuzljivo, a vendar celovito. Na koncu koncev to vendarle je zgodba nekega življenja. In če je prepredena in obogatena s pravljicami in poezijo, največkrat boli.
Barčica za punčke iz leta 2005 je tretja igra Milene Marković, gledališke avtorice in pesnice, ki se je v zadnjem desetletju uveljavila v domači Srbiji, pa tudi v širšem evropskem prostoru. Nekaj malega smo jo že spoznali tudi na Slovenskem. Barčica je izrazita avtorska stvaritev, njena uprizoritev pa daleč presega okvire zanimanja za prostor nekdanje skupne domovine. Ponuja se nam kot sugestivno in močno delo, ki spreminja koordinate sodobnega dramskega pisanja. Znane in že obvladane postopke ustvarjanja drame s kompozicijo fragmentov, ukvarjanja s temami in ljudmi iz družbenega obrobja, zgodbo o iskanju identitete posameznika v sodobnem »post« svetu, je silovito nadgradila z navezavo na pravljice in uporabo mitoloških motivov, predvsem pa s sugestivno poetičnostjo in prepričljivo avtorsko izpovedno noto. Igra, ki v svojem središču izgrajuje izjemno zanimivo podobo ženske, obeta pravo gledališko doživetje.
Vranja vrata - epizoda 2
Gledališče na spletu
Spletni program Kulturnega doma Krško
Projekt Gledališče na spletišče Mestnega gledališča ljubljanskega
EPIZODA 2
7. 11. 2020 · 20:00
EPIZODA 2 ponovitev: 09. 11. 2020 · 20:00
Povezava: https://youtu.be/MAmgJuJyLrU
Vranja vrata
gledališka kriminalna nadaljevanka
Avtor: Nejc Gazvoda / Režiser: Aleksandar Popovski / Dramaturginja: Eva Mahkovic / Igrajo: Bernarda Oman, Mirjam Korbar Žlajpah, Uroš Fürst k. g., Viktorija Bencik Emeršič, Mia Skrbinac k. g., Jure Henigman, Boris Kerč, Žan Koprivnik k. g., Tjaša Železnik, Lotos Vincenc Šparovec in Karin Komljanec / Produkcija: Mestno gledališče ljubljansko
Več na: https://www.mgl.si/sl/program/predstave/vranja-vrata/
Kratka vsebina
Ida Žakelj se po treh letih londonske samostojnosti vrne v domačo hišo v gozd ob manjši vasi na Dolenjskem, kamor se je dobro situirana družina Žakelj na zmerno presenečenje vaščanov iz mesta preselila pred petnajstimi leti. Na družinsko večerjo ob rojstnem dnevu Idine sestre Neže prihajata Nežin novi fant Anže in njegov oče Žan, lokalca po bivališču in po duši. Ida pozna Anžeta iz srednje šole. Ida in Neža se spreta. Lokalni narkoman, bivši Nežin fant Brin Idi ob naključnem srečanju omeni kraj v gozdu, Vranja vrata, kjer je nekoč videl nekaj, kar ga je, kot se zdi, usodno zaznamovalo. Ida se ne spomni, kaj in kje naj bi Vranja vrata bila. Jutro po večerji pri Žakljevih policija iz reke izvleče moško truplo, Neža pa izgine. Kriminalistka Kristina, ki je bila v kraj premeščena šele pred kratkim, se loti preiskave.
Ponorela lokomotiva
Gledališče na spletu
Spletni program Kulturnega doma Krško
1. novembra ob 20.00 na YouTube kanalu M soseska.
Avtor: Stanisław Ignacy Witkiewicz
Naslov izvirnika: Szalona lokomotywa
Režiser: Jernej Lorenci
Igrajo: Janez Škof, Aljaž Jovanović, Maja Sever, Tina Vrbnjak/Tamara Avguštin, Matija Rozman, Nina Ivanišin, Petra Govc, Zvone Hribar, Gorazd Logar, Rok Vihar, Vanja Plut, Zoran Košir
Produkcija: SNG Drama Ljubljana
Stanisław Ignacy Witkiewicz je eden najkompleksnejših avtorjev poljske in svetovne avantgarde. Danes sodi med klasike 20. stoletja. Ponorela lokomotiva (1923) na nevsakdanji in izjemno duhovit način povzema njegova umetniška in filozofska iskanja.Strojevodja in kurjač, ki ju žene nenavadna in skrivnostna strast, skleneta, da bosta z nezaslišano hitrostjo pognala svojo parno lokomotivo čez vse razumne omejitve, postaje in signale. Rada bi doživela vznemirljivi vrhunec hitrosti in zanosa in videla, kako je na drugi strani. Izkaže pa se, da nista navadna železničarja, temveč razvpita zločinca, ki sta se izmaknila roki pravice. Njun nevarni eksperiment pokvarijo potniki, ki bi radi ustavili drveči vlak. Tako se nori poskus izkusiti katastrofo metafizičnih dimenzij sprevrže v »navadno« železniško nesrečo.
Vranja vrata / epizoda 1
Gledališče na spletu
Spletni program Kulturnega doma Krško
Projekt Gledališče na spletišče Mestnega gledališča ljubljanskega
Zadnjo oktobrsko soboto, 31. oktobra, ob 20. uri si boste na MGL-jevem Youtube kanalu lahko ogledali prvo epizodo štiridelne gledališke nadaljevanke Vranja vrata avtorja Nejca Gazvode, ki je pri projektu sodeloval tudi kot asistent režiserja. Leta 2017 se je takrat novega in unikatnega uprizoritvenega žanra, gledališke kriminalne nadaljevanke v štirih delih, lotil režiser Aleksandar Popovski.
EPIZODA 1
31. 10. 2020 · 20:00
EPIZODA 1 ponovitev: 02. 11. 2020 · 20:00
Povezava: https://youtu.be/KFQ7E14DSi4
Vranja vrata
gledališka kriminalna nadaljevanka
Avtor: Nejc Gazvoda / Režiser: Aleksandar Popovski / Dramaturginja: Eva Mahkovic / Igrajo: Bernarda Oman, Mirjam Korbar Žlajpah, Uroš Fürst k. g., Viktorija Bencik Emeršič, Mia Skrbinac k. g., Jure Henigman, Boris Kerč, Žan Koprivnik k. g., Tjaša Železnik, Lotos Vincenc Šparovec in Karin Komljanec / Produkcija: Mestno gledališče ljubljansko
Več na: https://www.mgl.si/sl/program/predstave/vranja-vrata/
Kratka vsebina
Ida Žakelj se po treh letih londonske samostojnosti vrne v domačo hišo v gozd ob manjši vasi na Dolenjskem, kamor se je dobro situirana družina Žakelj na zmerno presenečenje vaščanov iz mesta preselila pred petnajstimi leti. Na družinsko večerjo ob rojstnem dnevu Idine sestre Neže prihajata Nežin novi fant Anže in njegov oče Žan, lokalca po bivališču in po duši. Ida pozna Anžeta iz srednje šole. Ida in Neža se spreta. Lokalni narkoman, bivši Nežin fant Brin Idi ob naključnem srečanju omeni kraj v gozdu, Vranja vrata, kjer je nekoč videl nekaj, kar ga je, kot se zdi, usodno zaznamovalo. Ida se ne spomni, kaj in kje naj bi Vranja vrata bila. Jutro po večerji pri Žakljevih policija iz reke izvleče moško truplo, Neža pa izgine. Kriminalistka Kristina, ki je bila v kraj premeščena šele pred kratkim, se loti preiskave.
Konec igre
Gledališče na spletu
Spletni program Kulturnega doma Krško
Povezava do posnetka: KONEC IGRE
Naslov v izvirniku: Fin de Partie / Endgame
Avtor: Samuel Beckett
Režiser: Vito Taufer
Igrajo: Ivo Barišič, Radoš Bolčina, Barbara Babič, Boris Mihalj
Produkcija: Primorsko gledališče Nova Gorica / SNG Nova Gorica
O delu
V Koncu igre ne gre več za religiozne, etične, zgodovinske, družbene itd. ideje in imperative, ki naj jim bo človek pokoren in zaradi katerih trpi (ali povzroča trpljenje drugim), pač pa za tisti poslednji položaj, v katerem se v nekem trenutku najbrž znajde vsakdo – ko se pokaže, da so vrednostni sistemi dvomljivi in da je človek v zadnji konsekvenci dejansko »obsojen« le na svojo telesnost, mizerno idiotsko odvisen od svojih organskih moči. Beckett človeka ne banalizira in ga ne reducira na telo, piše Hristić: problem ni v tem, da ostane človeku nazadnje samo telo, ampak v tem, da brez telesa ne more, kajti to je njegov »materialni vzrok« in v tem seveda pogoj za vse, kar nekdo v življenju stori in pomeni. Telo je v Beckettovih igrah »točka pogleda«, optika in kriterij, ki pokažeta človekov bedni, dejanski in poslednji facit …
(odlomek iz kritike: Andrej Inkret, Delo, 2. 2. 1999)
Predstava, ki gre narobe
komedija
za Zeleni abonma 2019-2020
V “Predstavi, ki gre narobe” se dramsko društvo Fakultete za strojništvo loti njihove največje in najzahtevnejše gledališke produkcije dosedaj: kriminalke angleškega tipa Kdo je morilec? v slogu znamenite kraljice kriminalk Agathe Christie, z naslovom »Umor v dvorcu Haversham«. A predstava jim nikakor ne »steče«. Zaporedje nepredvidljivih in noro zabavnih dogodkov hitro spreobrnejo dogajanje na odru iz slabega v katastrofalno.
Režija: Jure Ivanušič
Prevod izvirnika: Jure Ivanušič in Gorazd Slak
Igrajo: Matej Zemljič, Sara Gorše, Mario Dragojević, Luka Cimprič, Oskar Kranjc, Klara Kastelec, Robert Korošec, Dominik Vodopivec, Eva Stražar, Vid Klemenc
Produkcija: TMK d.o.o.
za Zeleni abonma in izven
Cena vstopnice: 18 € odrasli, 14 € upokojenci, 12 € dijaki in študentje, 8 € abonenti Modrega abonmaja
Avdicija - druga nadomestna predstava (16. 10.)
komedija
Spoštovani!
Skladno z ukrepi Vlade RS za zajezitev širjenja okužbe z novim koronavirusom do nadaljnjega odpovedujemo vse javne prireditve in dogodke v Kulturnem domu Krško.
Za vse odpadle predstave in koncerte bomo skušali zagotoviti nadomestne termine.
Mestni muzej Krško, Galerija Krško in Grad Rajhenburg ostajajo odprti za individualne obiskovalce in družine.
Vračila kupnin in urejanje dobropisov
Za vse odpadle prireditve bomo skušali zagotoviti nadomestne termine. Kupljene vstopnice za prestavljene prireditve bodo veljavne tudi za nadomestne termine. Če obiskovalcem novi termin prireditve ne ustreza ali je ta odpovedana, bo Kulturni dom Krško izdal dobropis ali povrnil kupnino. Vsa vračila kupnin bodo, ob predložitvi kupljene vstopnice, možna le z nakazilom na transakcijski račun.
Vračilo kupnine za predstavo Avdicija bo možno do petka, 23. oktobra, na tistem prodajnem mestu, kjer ste vstopnico kupili.
Za vse informacije smo obiskovalcem na voljo na blagajna@kd-krsko.si (07 488 01 94) in info@kd-krsko.si (07 488 01 90).
Obvestilo Špas teatra: https://www.spasteater.si/novice/posebno-obvestilo
Avdicija - prva nadomestna predstava (16. 10.)
komedija
Spoštovani!
Skladno z ukrepi Vlade RS za zajezitev širjenja okužbe z novim koronavirusom do nadaljnjega odpovedujemo vse javne prireditve in dogodke v Kulturnem domu Krško.
Za vse odpadle predstave in koncerte bomo skušali zagotoviti nadomestne termine.
Mestni muzej Krško, Galerija Krško in Grad Rajhenburg ostajajo odprti za individualne obiskovalce in družine.
Vračila kupnin in urejanje dobropisov
Za vse odpadle prireditve bomo skušali zagotoviti nadomestne termine. Kupljene vstopnice za prestavljene prireditve bodo veljavne tudi za nadomestne termine. Če obiskovalcem novi termin prireditve ne ustreza ali je ta odpovedana, bo Kulturni dom Krško izdal dobropis ali povrnil kupnino. Vsa vračila kupnin bodo, ob predložitvi kupljene vstopnice, možna le z nakazilom na transakcijski račun.
Vračilo kupnine za predstavo Avdicija bo možno do petka, 23. oktobra, na tistem prodajnem mestu, kjer ste vstopnico kupili.
Za vse informacije smo obiskovalcem na voljo na blagajna@kd-krsko.si (07 488 01 94) in info@kd-krsko.si (07 488 01 90).
Obvestilo Špas teatra: https://www.spasteater.si/novice/posebno-obvestilo
Trobilni kvintet Contrast
koncert
Trobilni kvintet Contrast sestavljajo diplomanti Akademije za glasbo v Ljubljani: Gregor Turk (solo trobentač SNG Opera Ljubljana), Blaž Avbar (profesor na Waldorfski šoli), Jože Rošer (solo hornist Slovenske filharmonije), Žan Tkalec (pozavnist Slovenske filharmonije) in Uroš Vegelj (profesor na Glasbeni šoli Črnomelj). Člani zasedbe so se prvič zbrali leta 2012 in od takrat redno koncertirajo po Sloveniji (Festival Lent, Festival Ljubljana, Imago Sloveniae, Glasbena mladina Slovenije). Njihov repertoar obsega skladbe od renesanse, baroka, romantike … vse do ragtima in sodobne glasbe.
Kvintet je na Tekmovanju mladih slovenskih glasbenikov TEMSIG 2013 osvojil zlato plaketo in prvo nagrado ter na mednarodnem tekmovanju Svirel 2014 postal absolutni zmagovalec v kategoriji komornih zasedb. Njihov največji uspeh je prva nagrada na mednarodnem tekmovanju Jan Koetsier v Münchnu 2014, kjer so za nagrado prejeli tudi snemanje za Bavarski radio.
Za ARSonica 2020 abonma in izven
Cena vstopnice: 10 € v predprodaji, 12 € na dan koncerta
Predstavitev kataloga 80. so bila leta … v Krškem
KULTURNI DOM KRŠKO
Predstavitev kataloga 80. so bila leta … v Krškem
13. 10. 2020, 18.00
Velika dvorana Kulturnega doma Krško
S katalogom dopolnjujemo občasno razstavo 80. so bila leta … v Krškem, ki smo jo v pritličnih prostorih Mencingerjeve hiše odprli 16. junija 2018. Katalog, ki predstavlja presek raziskovalnega dela, prikazuje širši kontekst politične ureditve, delovanje lokalnih upravnih služb in družbenopolitičnih organizacij, razgrinja temeljno urbanistično zasnovo mesta Krško in delovanje gospodarstva. Zanimalo nas je, kako sta bila urejena šolstvo in zdravstvo, kje so Krčani preživljali prosti čas in kako so svojo mladost preživljali najstniki. Razstava se dotakne tudi muzejskih dejavnosti, bralne kulture, glasbe in športa. Katalog je interdisciplinarno delo sodelavk iz Mestnega muzeja Krško, k aktivnemu sodelovanju pa so bili povabljeni tudi javni zavodi, društva in posamezniki.
Razstava 80. so bila leta v ... Krškem bo na ogled še do konca leta 2020.
Število mest je omejeno. Zaradi spoštovanja NIJZ ukrepov prosimo za vašo najavo:
M: 07 620 92 44, 051 390 658
Prifarski muzikanti
koncert
Cena vstopnice: 15 €
O zasedbi:
Prifarci smo že kar dolgo na svetu in dolgo na odrih. Leto 2018 je bilo za nas jubilejno, saj smo slavili 30 let obstoja skupine. Začeli smo kot spremljevalna tamburaška skupina za domače folkloriste in po petih letih delovanja izdali svoj prvi plošček. Od takrat smo jih izdali že 32! Pa tudi nagrad se je – poleg 4 zmag na festivalu narečnih popevk v Mariboru – že nekaj nabralo; recimo Zlati petelin za najboljšo etno album, zmaga na festivalu Etno Kostel in zelo svetleča in bleščeča zmaga na festivalu Slovenska popevka 2009 s pesmijo Tisti nekdo. Po 29 letih obstoja smo se prvič preizkušali v Portorožu na festivalu melodij Morja in sonca in s pesmijo “Že nona mi je rekla, Tako kot je prav,” poželi številne simpatije in sprejeli tudi odločitev, da s tekmovalnostjo na festivalih še kar ne bomo odnehali.
Glede na to, da glavnina članov skupine prihajajo od Fare ob Kolpi, majhne vasice v občini Kostel , ki šteje približno toliko prebivalcev kot ima hiš, smo še posebej ponosni na tradicionalne jesenske nastope v Cankarjevem domu v Ljubljani. Gala koncertov v prestolnici se je doslej zvrstilo že enajst in vsak je mogočnejši in še bolje obiskan od prejšnjega. S pesmijo in vižami ohranjamo bogato in raznoliko slovensko ljudsko izročilo, odlikuje nas štiriglasno petje, glasbeniki kritiki pa nas – ne glede na to, da zaigramo skoraj vse, kar nam pride pod prste – uvrščajo med najboljše etno glasbene skupine na Slovenskem.
Prifarci so: Mitja Ferenc na berdi, kitari in bas kitari (drugi tenor), Valentin Južnič na bisernici (prvi bas), Martin Marinč na diatonični harmoniki (drugi bas), Toni Obranovič tudi na klavirski harmoniki (prvi tenor), Uroš Obranovič na bugariji (prvi tenor), Jernej Pečak na violini (drugi tenor) in Dejan Šuštar na braču (prvi bas).
Svet’ večer
drama
za Modri abonma 2019-2020 in izven
Nataša Barbara Gračner in Vlado Novak v kriminalni zgodbi, za katero upamo, da ni tudi aktualna.
Zgodba o posamezniku, njegovi svobodi in državi.
Avtor: Daniel Kehlmann (naslov izvirnika: Heilig Abend)
Prevod in režija: Samo M. Strelec
Igrata: Nataša Barbara Gračner in Vlado Novak
Produkcija: Narodni dom Maribor
Drama Svet večer se ukvarja z vprašanjem razmerja med posameznikom in državo, svobodo in nadzorom, strahom in upanjem, da morda le ni tako, kot je videti.Nastanek drame Daniela Kehlmanna je navdihnil ameriški vestern High Noon režiserja Freda Zinnemanna, na Kehlmannovo pisanje pa sta vplivala tudi prijetje Edwarda Snowdena in teroristični napad v Parizu leta 2015.V romantiki božičnega večera, ko iz toplih domov diši po prazničnih objemih, nekje drugje bije stvarnost svoj krvavi zvon. Moški in ženska nestrpno pogledujeta na uro in napetost med njima narašča. Prav počasi se pred nami lušči pretresljiva zgodba, ki prevzame s svojo neizprosno vpetostjo v tukaj in zdaj.Po Kehlmannovi drami sta nastala tudi televizijska predelava in film z naslovom Zaslišanje ponoči (2019).
Nataša Barbara Gračner (članica ansambla SNG Drama od leta 1998) je dobitnica osmih Borštnikovih nagrad za vlogo ter, med drugimi, tudi nagrade Prešernovega sklada in Severjeve nagrade za igralske stvaritve.
Vlado Novak je bil dolgoletni član ansambla SNG Drama Maribor, je prejemnik Borštnikovega prstana (2014), šestih Borštnikovih nagrad za vlogo in nagrade Prešernovega sklada …
za Modri abonma in izven
Cena vstopnice: 15 € odrasli, 12 € upokojenci, 10 € študentje in dijaki, 8 € imetniki Zelenega abonmaja
Pot do sreče obstaja I Sašo Kronegger: Mladi v svetu danes
predavanje
Brezplačne vstopnice
Rezervacija in prevzem vstopnic na blagajni Kulturnega doma Krško
Svet se v zadnjih desetletjih močno spreminja. Povečujejo se razlike med revnimi in bogatimi, otroštvo se v zahodni družbi podaljšuje, podobe, ki nas obdajajo pa so vedno bolj prilagojene našemu razumevanju sveta in trendom. Hitrejši tempo življenja in takojšen odziv na naše zahteve prinašata pred mlade nove izzive, s katerimi se ne znajo soočiti.
Vzgojni stili staršev mlade slabše opremijo za soočanje s stresom. Ideja, da otrok zmore vse, hkrati pa nadzor staršev nad vsemi podrobnostmi njegovega življenja, mlade pušča nesamozavestne in nepripravljene za dolgo pot, ki bo (le morda) pripeljala do uspeha.
Mladi imajo zase občutek, da so večopravilni, želijo pustiti svoj pečat v svetu, hkrati pa se težko soočajo z zahtevami okolja, ki pričakuje njihov trud. Navzven dajejo občutek uspešnosti, hkrati pa so navznoter prazni. Težave imajo z vzpostavljanjem dolgoročnih odnosov z drugimi. Ena od besed, ki jih je internet popolnoma predrugačil je beseda prijatelj (friend). Včasih so mladi morali vzpostaviti čustveno oziroma odnosno povezavo z ljudmi, da so jim lahko rekli prijatelji. Zdaj »prijatelja« dodaš ne omrežju. Seveda to vpliva na razvoj odnosov v analognem svetu. Mladi ne razvijajo veščin za oblikovanje »meaningful relationships« - odnosov s pomembnimi drugimi. Zato se ob soočenju s stresom ne obrnejo na človeka, ampak na družbeno omrežje. Pa da ne bo pomote, socialna omrežja so zabavna, preveč socialnih omrežij je slabo. Enako kot z alkoholom. Kozarec vina ni škodljiv, preveč vina pa povzroča škodo.
Kam naj se glede na vse zapisano usmerijo preventivni programi prihodnosti? Na katerih področjih je potrebno mlade podpirati in kako?
Predavatelj: Sašo Kronegger
Sašo Kronegger je socialni pedagog in transakcijski analitik - svetovalec, ki že preko 20 let izvaja izobraževanja za različne skupine ljudi. Teme izobraževanj so predvsem usmerjene v izboljševanje komunikacije na medosebnem in medskupinskem nivoju, sisteme podpore manj izkušenim (prostovoljcem, pripravnikom, novo-zaposlenim, novo-izvoljenim), reševanje konfliktov in timsko delo, več časa pa namenja tudi podpori družinam pri vzgoji. Poleg izobraževanj se ukvarja z moderiranjem procesov ter mentorstvom.
KATJA ŠULC I SOLO
koncert
Katja Šulc je pevka, ki prepleta poezijo in glasbo. Giblje se med različnimi žanri, ki segajo od sodobnega šansona, jazza, world music do elektronske in eksperimentalne glasbe. Doslej je izdala tri avtorske albume, Mila (2008), Twisted Delight (2013) in Kamlisajlan (2016), soustvarila pa je tudi avdio-vizualen projekt magmalaska (2017) in s flamenkom obarvan plesno-glasbeni projekt Lorca, ti in jaz (2018). Sodeluje z domačimi in tujimi glasbeniki in koncertira tako v regiji kot širom po svetu (Francija, Portugalska, Španija, Maroko, Nepal, Kitajska, ZDA, Mehika, Gvatemala).
Letos spomladi je objavila nov singel Caricias (2020) ki najavlja istoimenski album, posvečen Mehiki in tamkajšnji poeziji, prepletajoč sodobno, tradicionalno in staroselsko poezijo Mehike.
Na koncertu se nam bo Katja prvič predstavila v solistični obliki, z vokalom in ukulelejem. Slišali bomo pesmi, ki jih je posvojila v Mehiki, skladbe iz njenega šansonskega in avtorskega repertoarja ter znane napeve iz domače ljudske zakladnice.
Cena vstopnice: 8 € redna / 6 € abonenti ARSonice 2020
Protestanti v stripu - bralna uprizoritev
bralna uprizoritev
Bohoričevo leto
Približno mesec dni pred uradnim izidom knjižnega dela, ki bo v stripovski obliki na sodoben, komunikativen in dinamičen način predstavil Bohoričevo delo, se bomo v obliki krajše bralne uprizoritve lahko prvič seznanili z vsebino osrednjega knjižnega poklona Adamu Bohoriču ob 500. obletnici njegovega rojstva. Avtorja, Boštjan Gorenc Pižama in Kozma Ahačič, bosta predstavila nekaj odlomkov in spregovorila o študijskem in ustvarjalnem procesu nastajanja stripa. Na bralni uprizoritvi bodo javnosti prvič na ogled tudi stripovske ilustracije Jake Vukotiča.
Nastopata: Boštjan Gorenc Pižama in Kozma Ahačič
Ilustracije: Jaka Vukotič
Velika dvorana Kulturnega doma Krško
Brezplačne vstopnice
Število sedežnih mest je omejeno. Vljudno naprošamo za predhodno rezervacijo ali prevzem vstopnic.
Ustvarjalna delavnica Renesančni portret v fresko tehniki
Po zgledu ohranjenih renesančnih fresk v Krškem smo izdelali predloge za poslikavo v fresko tehniki. Tako se bomo preizkusili v izdelavi manjših portretov lika Adama Bohoriča in preizkusili kako bi lahko izgledal njegov portret kot renesančna freska.
Delavnica je brezplačna. Število udeležencev je omejeno.
Lokacija: Večgeneracijski center Posavje (CKŽ 44)
Prijave zbiramo na: info@trismegistus.si
Miha Debevec in Dejan Kušer: Spopad harmonik
koncert
Miha in Dejan sta vrhunska ustvarjalca z mednarodnimi referencami, ki s harmoniko preigravata unikaten in raznolik glasbeni program, s čimer se ločita od preostalih harmonikarjev v našem, pa tudi širšem glasbenem prostoru. Njun repertoar obsega domiselne priredbe popularne, klasične in etno glasbe z različnih koncev sveta, s posebnim poudarkom na virtuoznosti in občuteni interpretaciji. Med drugim izvajata tudi skladbe ABBE, Mozarta, Piazzolle, pa vse tja do Metallice in skupin Europe, Status Quo ter Avsenika. Glasbenika »podirata« stereotipe o harmoniki kot o nekakšnem manjvrednem, »gostilniškem« glasbilu, na katerem je možno izvajati le preprosto ljudsko in narodno-zabavno glasbo in mu določata neko povsem novo vrednost in dimenzijo.
Za ARSonica 2020 abonma in izven
Cena vstopnice: 10 € v predprodaji, 12 € na dan koncerta
Premiera filmov z mladinske filmske delavnice
filmski dogodek
Brezplačne vstopnice
Število obiskovalcev je omejeno (50), zato vljudno naprošamo za predhodne rezervacijo in/ali predhodno najavo.
V petek, 25. septembra 2020, ob 18. uri prijazno vabimo v veliko dvorano Kulturnega doma Krško na ogled filmov, nastalih na mladinskih filmskih delavnicah v Občini Krško. Večer smo pripravili v sodleovanju z DZMP, Luksuz produkcijo in LIJAmedia, in v soorganizaciji s Kulturnim domom Krško.
Karel Gržan: 95 tez
Predstavitev knjige in pogovor
Bohoričevo leto
Karel Gržan: 95 tez pribitih na vrata svetišča kapitalizma za osvoboditev od zajedavskega hrematizma
Brezplačne vstopnice
Število vstopnic je omejeno. Vljudno naprošamo za predhodno rezervacijo ali prevzem vstopnice.
V sklopu projekta Bohoričevo leto se posvečamo tudi sodobnim interpretacijam idejnih temeljev protestantizma. Na septembrskem pogovornem večeru se bomo s Karlom Gržanom pogovarjali o njegovem poskusu aktualizacije temeljnega protestantskega vzgiba – uporu proti nevzdržnim krivicam.
Nevzdržnost razmer v Cerkvi je pred več kot 500 leti Martina Luthra primorala, da je 31. oktobra 1517 nadškofu Albertu v Mainzu in Magdeburgu ter škofu v Brandenburgu poslal protestno pismo, ki mu je priložil svojih 95 tez. Njegov poziv Cerkvi, naj se vrne k nauku Svetega pisma, je bil glavni vzrok številnih novosti. Nevzdržnost današnjih razmer pa je vzrok 95 tez, »pribitih na vrata svetišča neoliberalnega kapitalizma«. V njih je poziv, da se odvrnemo od krivičnega in zločinskega hrematizma in obudimo nauk ekonomije, katere temeljno poslanstvo je skrb za dom – poskrbeti za slehernika.
Na pogovornem večeru se bomo s Karlom Gržanom pogovarjali o njegovi knjigi in o pomenu protestantizma.
Jure Tori in Aleš Šteger: Pričevanje
literarno-glasbeni dogodek
Cena vstopnice: 8 €
Pesniško-glasbeni obred Pričevanje je performans, koncert, priklicevanje prednikov, recital, poplesavanje, delavnica sladke ironije pesnika Aleša Štegra (s pesmimi iz nove knjige Pričevanje) in virtuoza na harmoniki Jurija Torija.
Teksti vztrajno hodijo po rezilu med odprtostjo poezije in faktografijo zvestobe dogodku, ki preči avtorjevo družinsko zgodbo in prizore iz zagonetne in pogosto tudi okrutne polpretekle zgodovine Evrope. Koncert in obenem pripoved s subtilnim dramaturškim lokom, izpeljana predano v šamanističnim obredju, ki je doslej očarala poslušalce in gledalce v Šanghaju, Parisu, Berlinu in nekaterih mestih po Sloveniji.
Dogodek poteka v sklopu projekta Nacionalni mesec skupnega branja 2020.
Ana Desetnica 2020 - Simone Riccio: UP!
ulično gledališče
Ana Desetnica 2020 - Okvir poletja
mednarodni festival uličnega gledališča
Idejna zasnova, režija in igra: Simone Riccio (ITA)
UP! je sodobna cirkuška predstava z enim igralcem.
Simone Riccio je avanturist in popotnik z velikanskim nemškim kolesom in kovčkom. Navdihuje ga želja, da bi delili in se učili drug od drugega. Simone publiko očara s svojim entuziazmom in poosebljenjem otroškega čudenja in nedolžnosti.
Spretno vrtinčenje s koleskm, akrobatika, ples in žongliranje se spojijo z močno muzikaličnostjo in občinstvo popeljejo v Simonejev magični svet.
»UP! Je navdihujoč vrtiljak čustev!«
»Pristen, poetičen in čudovito zabaven lik! Navduševal nas je skozi celotno predstavo.«
sobota, 19. 9. 2020., ob 18. uri
Mestni park pri Valvasorjevi knjižnici Krško
brezplačne vstopnice
Soorganizacija: Kulturni dom Krško in Valvasorjeva knjižnica Krško
InterKlepec
interaktivna pripovedovalska predstava
Ljudska pripovedka, ki jo soustvarja občinstvo
Izvajajo: Žiga Golob, kontrabas / Ciril Horjak aka dr. Horowitz, ilustracije / Rok Kušlan, pripovedovanje
InterKlepec je interaktivna, interžanrska, intergeneracijska in intermedijska predstava. Gre za animiran improvizacijsko, glasbeno, pripovedovalski dogodek, v katerem se glasbenik Žiga Golob, ilustrator dr. Horowitz ter pripovedovalec Rok Kušlan skupaj lotijo ljudskega junaka Petra Klepca, katerega zgodbo je zapisalo več avtorjev.
Izvajalci mešajo Rudežev, Čaterjev, Bevkov in Cankarjev zapis ter publiko povabijo k soustvarjanju povsem nove verzije Petra Klepca. Rezultat interakcije med publiko in ustvarjalci je vsakič drugačen InterKlepec. Nastalo zgodbo Rok nato poda ob glasbeni spremljavi Žige in likovni upodobitvi dr. Horowitza, ki seveda prav tako nastajata po nareku obiskovalcev.
Predstava je primerna za otroke in mladostnike med 5. in 12. letom starosti
za Rumeni abonma (prednostno) in izven
Cena vstopnice: 5 € abonenti Rumenega abonmaja, 6 € redna cena, 12 € družine (do 4 člani)
Število sedežnih mest je omejeno.
Letni kino: Pod belimi pečinami
drama
Atrij gradu Rajhenburg
(Velika dvorana gradu v primeru slabega vremena)
Cena vstopnice: 3 €
Pod belimi pečinami
Hope Gap
William Nicholson / Velika Britanija / 2019 / 100 min / angleščina
Globoko oseben film, v katerem režiser secira zakon lastnih staršev, je čustveno silovita, a tudi nežna in humorja polna zgodba o obžalovanju, napačnih odločitvah ter o tem, da nikoli ni prepozno za nov začetek.
igrajo Annette Bening, Bill Nighy, Josh O'Connor
o filmu
Ljubeči starejši par Grace in Edward (Annette Bening in Bill Nighy) bo v drami režiserja Williama Nicholsona razvozlal številne zaplete pri ločitvi in razložil muhaste vode dolgoletne ljubezni. Grace (Bening) in Edward (Nighy) sta skupaj že 33 let. Da bi praznovala to priložnost sta povabila svojega, v Londonu živečega, sina Jamieja (Josh O’Connor), da jih obišče na domu na obali Sussexa, kjer slikovite pečine Hope Gap gledajo na odprto morje. Kljub videzu je njuna komunikacija na najnižji točki. Grace očita Edwardu premalo navdušenja nad življenjem, Edward pa se v zakonu že dolgo počutil povsem neustreznega. Prišla sta do stopnje, ko Edward zapušča Grace zaradi druge ženske. Odločitev bo povzročila nenehen nemir za vse vpletene.
Lenart Rožman Trio: Večer jazza
koncert
Atrij gradu Rajhenburg
(Velika dvorana Kulturnega doma Krško v primeru slabega vremena)
Brezplačne vstopnice
Število vstopnic je omejeno, obiskovalke_ce vljudno naprošamo za predhodno najavo ali predhoden prevzem vstopnic.
Prodajno mesto: recepcija gradu Rajhenburg / T: (07) 620 42 16
Zasedba:
Domen Cizej – bobni
Dejan Hudoklin – bas kitara
Lenart Rožman – saksofon
Opis:
Dejan, Domen in Lenart so se spoznali na študiju jazz glasbe na Nizozemskem. V preteklih letih so tako doma, kot tudi v tujini že igrali drug z drugim in si v različnih zasedbah nabirali izkušnje. Tokratni koncert pa bo prvi, v katerem bodo nastopili vsi skupaj ter se predstavili z avtorsko glasbo in jazz standardi.
Soorganizacija: LIJAmedia, JSKD OI Krško in Kulturni dom Krško
Koncert je del spremljevalnega programa Poletne delavnice animiranega filma