o filmu
»Sem lahko iskrena z vami? Filmi o klimatskih spremembah so mi šli vedno precej na živce.« - Naomi Klein
Kaj če je soočenje s klimatsko krizo naša najboljša priložnost za izgradnjo boljšega sveta? Film To vse spremeni prinaša portrete sedmih skupnosti v prvi bojni liniji ekoloških gibanj, od porečja Powder River v Montani do katranskih polj v Alberti, od južnoindijske obale do Pekinga. S temi zgodbami upora se prepleta pripoved Naomi Klein, ki ogljik v ozračju poveže z ekonomskim sistemom, ki ga je spravil tja. Skozi film oblikuje kontroverzno in vznemirljivo misel, ki spremeni vse: misel, da lahko klimatsko krizo izrabimo kot priložnost za preobrazbo našega spodletelega ekonomskega sistema v nekaj radikalno boljšega.
Navdihujoč, po uspešnici Naomi Klein posnet okoljski dokumentarec sledi uspešnim aktivističnim in okoljevarstvenim projektom in pokaže, da je z osebno zavzetostjo mogoče ubraniti svet pred brezvestnimi plenilci.
izjave kritikov
»Ni lahko opisati sistemskega izkoriščanja naravnih virov in krivca prepoznati v globalnem kapitalizmu, ne da bi pri tem izgubil rdečo nit in mirno kri; film to doseže z osredotočenjem na navdihujoče reakcije žrtev – v tem primeru okoljskih gibanj 'od spodaj navzgor', pobud navadnih ljudi, ki se borijo proti nenavadnim okoliščinam.«
- Jeannette Catsoulis, The New York Times
»/.../ avtorja ponujata upanje s tem, ko opozorita na moč aktivizma na lokalni ravni in prosvetljene vladne ukrepe, ki spreminjajo pravila igre. /.../ To vse spremeni je resnično presunljiv, ko gre po sledi neverjetnih uspehov in priložnosti, ki jih ponuja zelena ekonomija. /.../ Toda trenutki humorja so redko posejani in največ smeha gre na račun zanikovalcev obstoja klimatskih sprememb, ki imajo na voljo ravno toliko vrvi, da si lahko z lastnimi besedami zadrgnejo zanko okoli vratu.«
- Joe Leydon, Variety
»Lewis poudari, da na čelu udejanjanja naprednih ukrepov niso vlade, ampak spontana gibanja prebivalcev, katerih odločnost prisili politike, da prisluhnejo. /.../ Te sile poimenuje 'novo okoljevarstvo revnih' in jih predstavi kot glavni vir upanja za prihodnost.«
- Deborah Young, The Hollywood Reporter
»Vsi ljudje iz filma – od Newyorčanov, ki so izgubili domove v orkanu Sandy, do indijskih ribičev, ki jim vodo onesnažuje elektrarna – so klimatske spremembe občutili na lastni koži. Njihov boj proti okoljski krizi je oseben, mi pa se sprenevedamo, da naš ni. Boj za preživetje? To je človeški nagon, ki ga bomo nekoč vsi razumeli.«
- Henry Barnes, The Guardian
nagrade
Drugi najboljši film v kategoriji dokumentarcev po izboru občinstva – Toronto. CPH:DOX, Kopenhagen. IDFA, Amsterdam. FDF, Ljubljana.